Бібліотека сучасних аудіокниг » 📚 Казка » Мудрий Заєць - Шпиталь Іван Григорович

Аудіокнига "Мудрий Заєць - Шпиталь Іван Григорович"

В нашій українській бібліотеці можна безкоштовно слухати онлайн аудіокнигу "Мудрий Заєць" українською мовою, автора Шпиталь Іван Григорович. Бібліотека дає можливість слухати книги онлайн українською повні видання на будь-якому гаджеті (мобільному телефоні або десктопі) на нашому сайті аудіокниг UkrainianAudioBooks.com.
Аудіокнига українською «Мудрий Заєць - Шпиталь Іван Григорович» написана автором - Шпиталь Іван Григорович ви можете слухати аудіокниги українською онлайн безкоштовно на UkrainianAudioBooks.com. Жанр аудіокниги «Мудрий Заєць - Шпиталь Іван Григорович» - "📚 Казка" є найбільш популярним жанром для сучасного слухача, а книга "Мудрий Заєць" займає почесне місце серед усієї колекції творів в жанрі "📚 Повісті й оповідання".
Поділитися аудіокнигою "Мудрий Заєць - Шпиталь Іван Григорович" в соціальних мережах: 

 

Мудрий Заєць

         Погода мінялася круто. Небо раптом немов прорвалося: посипав такий густий і лапатий сніг, що все навкруг поринуло в білу імлу. Зайці дременули з лісу, перетнули пасовище і незабаром опинилися біля широкого й довгого болота, що звалося Перекіпцем. Цілісіньку весну, літо й осінь у ньому стояла вода, кишіла найрізноманітніша болотна й водоплавна дичина, і тільки з настанням зими воду всмоктали канави, болото підмерзло й підсохло.  У холодні зими Перекіпець для нашого вуханя завжди був надійним пристанищем.

         Попід самим болотом зайці зробили з десяток особливо довгих стрибків. Потім Заєць «здвоїв» слід, тобто прострибав кілька метрів уперед і тією ж стежечкою повернувся назад. Після цього зробив «скидку», тобто різко й на велику відстань метнувся убік. Далі «строїв» слід, прострибавши вперед, назад і знову вперед. По тому виконав ще одну «скидку» і  - катапультував між здоровенних купин у болото. Те саме проробила Зайчиха.

         Отак попетлявши, обоє тепер були впевнені, що їх не скоро знайде лисиця чи вовк.

  - Який ти в мене мудрий, - розчулено мовила Зайчиха. – У таку хугу в наших благеньких шубках навіть у глибокій ріллі було  б непереливки. А тут так затишно й безпечно. Яка я з тобою щаслива!

         Вони лежали в м’якому мохові, а над ними з високих і широких, наче столи, купин звисали густющі гриви осоки, поверх якої зима стелила пухнасту ковдру. До ранку все болото було завалене снігом, проте хуртовина  не вщухала ще день і ще одну ніч.

         Після рясного снігопаду повернуло на відлигу, але невдовзі знову дихнув сіверко і придавив лютий мороз. На поверхні снігу утворилася міцна кора, яка витримувала не тільки людину, а й коней та сани з дровами. Болото взялося суцільним крижаним панциром, що завис над купинням.

          - Тепер ми в сніжному полоні, - сказав Заєць. – Не знаю, як тобі, а мені дуже навіть подобається.

          - Мені теж.

         Побігайцям і справді годі було й бажати кращого. З добрий місяць вони жили під настом у своєрідному лабіринті, де попротоптували попід купинами довгі й просторі ходи. Кормів було вдосталь: зелена лемішка й осока, вцілілі від морозу, верболіз і сіра лоза – смакуй, скільки душі завгодно. Звичайно, не завадила б і пелюсточка капусти, але чи варто задля неї витикатися з надійного сховища на поверхню, де на тебе, можливо, чатує небезпека. Отож вони й вилежувались у теплі та добрі, солодко мріючи про весняні принади.

          - Мушу тобі сказати, - розмірковував Заєць, - що зими тепер пішли якісь ненормальні. Колись, було, як упадуть сніги в грудні, то лежать аж до кінця березня. Нині ж нерідко й посеред зими такий дощ уперіщить, що за один день й найвищі кучугури геть позлизує. По тому, дивись, таке голомороззя вдарить, що хоч до ведмедя біжи шубу позичати. Або вітер. Колись, бувало, цілісінький день бурхає, мов несамовитий, а надвечір неодмінно вляжеться. Тепер вже й проти ночі, трапляється, підніметься така шура-бура, що ледве встигнеш у болото вскочити.

          - У вітряну пору я дуже боюся лісу, - зізнається Зайчиха. – А ще страшно, коли з дерев капає. Листя тоді шурхотить – здається, лисиця крадеться. І чого я вродилася така ляклива…

          - Ну, навіщо ж так? – заспокоює Заєць дружину. – Для нас, зайців, страх – не така вже й істотна вада. Якщо вдуматися, то ми й виживаємо переважно саме завдяки страхові. Уяви собі, що я, приміром, нічого не  боюся й одного чудового дня здибуюся з вовком. Я сміливо підступаю до нього, щоб у жорстокому поєдинку помірятися силою й перед усією лісовою громадою показати свою заячу гідність. Але ж де певність, що сірий розбійник затремтить і позадкує перед моєю хоробрістю?

          - Звичайно, куди розумніше оббігти того бандита десятою дорогою, - розсудливо зауважила Зайчиха.

          - Або інша ситуація. Я, скажімо, днюю в борозні, а ріллею неподалік прошкує мисливець. Допустимо, я його не боюся й лежу собі, наче той цар природи. На його рушницю – нуль уваги. Але де, скажи, певність, що він мене не побачить, а якщо й помітить і вистрелить, то промаже? Адже трапляються й такі, що іноді не мажуть.

Отож почуття страху не таке вже й ганебне. Принаймні для нас, зайців…

         На цьому їхня розмова урвалася – зверху раптом почулося густе басовите гавкання й важкий тупіт собачих ніг. Зайці принишкли й почали наслухатися. Небезпека металася над їхніми головами у різні боки, принюхувалась, розгрібала лапами зледенілий сніг, скавулила в безсилій злобі.

          - Це гончак Туман, - шепнув Заєць на вухо дружині. – Він не раз ганявся за мною зі своїм хазяїном. Той браконьєр навіть улітку його не прив’язує.

          - Що ж нам робити?.. – Зайчиха тремтіла, як осиковий лист. – Може, проб’ємо дірку та навтікача?..

          - Ні в якому разі. Куди тобі?.. – Зайчиха чекала діток, які мали народитися наприкінці березня. – Не бійся, - заспокоїв її чоловік. – Слухай, що я придумав…

         Зайці зайняли позиції у протилежних кінцях свого лабіринту – і між ними та гончаком почалось чудернацьке змагання. Як тільки Заєць зашелестить осокою в одному кінці тунелю – собака стрімголов кидається до нього. Тоді Заєць приникає, і в свою роль вступає Зайчиха. Вона шарудить осокою, а коли гончак підбігає до неї, враз затихає…

         Отак Туман гасав годин зо три: то сюди, то туди, шаленів від злості і врешті-решт, геть спантеличений, виснажений, кинув безнадійну ловитву. Висолопивши язика, він ледве поволік додому ноги.

         Як тільки небезпека минула, зайці знов зібралися докупи.

          - Ну, як ми пошили в дурні цього недотепу? Ото вже й справді туман!

         Задоволено потираючи лапи, Заєць, здається, ще ніколи так не сміявся, як цього разу. Дружина ж його у захваті дивилася на свого порадника, який виявив таку витримку.

          - Ось бачиш, дурненька. А ти хотіла тікати. Прудкі ноги – це, звичайно, добре. Але й трішки кмітливості  нікому не вадить. Нам, зайцям, також, - додав він з гідністю.

 

 

 

Джерело: Шпиталь Іван Григорович. Мудрий Заєць : [уривок з казки] / І. Г. Шпиталь // Зустрінемось на Білому Озері. –  К., 1981. –  С. 23 - 27.

Аудіоплеєр зберігає позицію відтворення в куках вашого браузеру. Ви зможете у будь-який момент продовжити відтворення аудіокниги «Мудрий Заєць - Шпиталь Іван Григорович», після закриття браузеру.

Коментарі і відгуки (0) до аудіокниги "Мудрий Заєць - Шпиталь Іван Григорович"